Domek z piernika - pyszny sposób na dekorację

  1. 4.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Pięknie wyglądają, kuszą zapachem i swoim wyjątkowym smakiem. Jadalne ozdoby świąteczne cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród zwolenników ekologicznych świat. Prym wśród nich wiedzie bez dwóch zdań piernikowy domek. Jego wygląd zależy tylko od naszej wyobraźni, ale warto poznać trochę historii i podstaw, jak go skonstruować, aby przetrwał kilka dni i cieszył oko.

Bajkowa chata na Wigilię

Tradycja budowania domów z ciasta piernikowego przywędrowała w ubiegłym wieku do Polski z Niemiec. Równolegle, wraz z niemieckimi emigrantami, pojawiła się także w Ameryce Północnej, gdzie gingerbread house to obowiązkowy element wystroju świątecznego wnętrza, tuż obok kolorowym skarpet przyczepionych nad kominkiem. W jednym z centrów handlowych w tym roku powstała dwupiętrowa, piernikowa konstrukcja dla fanów pierników.

W Polsce znakomite pierniki wyrabia się nie tylko w Toruniu, ale również w Małopolsce. Wzmianki o słynnych krakowskich piernikarzach pochodzą z XVI wieku. W kraju nad Wisłą tworzone są nie tylko małe ozdoby piernikowe, ale sporych rozmiarów rzeźby - w tym chatki i domki. Również w innej części Europy tego typu wypiekane konstrukcje cieszą się uznaniem. W norweskim Bergen co roku powstaje całe pierniczkowe miasteczko! Podobne powstało w 2004 roku w Toruniu.

Domek z piernika znalazł się także w księdze rekordów Guinessa - ten największy znajduje się w Teksasie i zajmuje powierzchnię 1000 metrów sześciennych. Wykonany jest m.in. z ponad trzech ton mąki, 816 kilogramów masła, 7200 jajek i 20 kilogramów cynamonu. To prawdziwa bomba - ma ponad 25 milionów kalorii! W domowych warunkach możemy oczywiście przygotować domek o znacznie mniejszych rozmiarach i niższej kaloryczności.

Podstawa to ciasto

Ciasto na pierniki najlepiej przygotować dzień wcześniej. Wyrobiona masa, która ma czas "odpocząć", sprawi, że domek będzie ładny i trwały. Należy przygotować następujące składniki: 100 g soku z buraków, 100 g miodu, 200 g brązowego cukru, 800 g mąki (plus trochę do podsypania), 300 g zimnego masła, 30 g przyprawy do piernika, 2 łyżki sody oczyszczonej, szczypta soli.
W garnku zagotować sok z buraków, miód, cukier i 100 ml wody. Zdjąć z ognia, dodać masło i mieszać trzepaczką, aż się rozpuści. W osobnej miseczce wymieszać sodę, sól i przyprawę do piernika. Tak przygotowane produkty stopniowo wlewać do maślanej masy, wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Następnie połączyć z mąką i zmiksować. Tak przygotowane ciasto odłożyć na 8 godzin lub całą noc do lodówki.

Składanie i ozdabianie domku

Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki, odstawić na pół godziny, aby postało w temperaturze pokojowej. Rozwałkować porcjami masę na blacie oprószonym mąką. Z ciasta wycinać poszczególne elementy (wzory łatwo znaleźć w internecie). Całość sklejać za pomocą lukru wyciskanego ze szprycy lub rękawa cukierniczego. Łatwo go zrobić miksując na powyższe proporcje 400 g cukru z 2 białkami. Pozostałe dekoracje dobieramy wedle uznania - mogą to być kawałki ciastek, drażetki, wiórki kokosowe, bakalie, orzechy lub czekolada. Efektownie wyglądać też będą lukrowe sople - wystarczy większą kropelkę nałożyć np. na kant dachu i delikatnie wyciągnąć ją w dół za pomocą wykałaczki.

Produkty