Galareta i galantyna. Jak przygotować najlepszą?

  1. 16.12.2016
  2. WP Kobieta

Dla wielu Polaków nie ma nic lepszego niż zimne nóżki, czyli gotowane i posiekane nóżki wieprzowe oraz golonki. Na świąteczne okazje można przygotować indyka w galarecie, szynkę lub schab.

Potrzebujemy: kilogram schabu bez kości, szklankę wywaru mięsnego, dwie łyżeczki żelatyny, kilka suszonych śliwek i zieloną pietruszkę do dekoracji. Gotujemy dwa litry osolonej wody. Do wrzątku wkładamy mięso na pięć minuty. Wyjmujemy schab i długim nożem rozcinamy tak by powstała głęboka kieszeń. Do kieszeni wkładamy suszone śliwki. Schab układamy w wysmarowanej blasze i smarujemy olejem. Pieczemy około 1,5 godziny. Mięso studzimy, kroimy w plastry. Żelatynę moczymy w dwóch łyżkach zimnej wody, a kiedy napęcznieje, dodajemy do wywaru, zagotowujemy mieszając. Plastry schabu układamy na półmisku, zalewamy tężejącą galaretą i dekorujemy.

Galantyny

Te dania są bardzo pracochłonne. Efekt jednak jest znakomity. Galantyny przygotowuje się najczęściej z drobiu. Oto nasza propozycja na galantynę z kaczki.
Składniki: kaczka, 20 dkg piersi z indyka, podroby z kaczki, kilka suszonych prawdziwków, namoczona w mleku bułka, kilka suszonych śliwek, jajko, masło, natka pietruszki, gałka muszkatołowa, sól, pieprz i żelatyna. Oczyszczoną kaczkę myjemy, odcinamy szyję i skrzydła, tuszkę układamy grzbietem do góry, rozcinamy nożem cały grzbiet i oddzielamy mięso ze skórą od kości. Mięso z piersi kaczych kroimy cienko i rozkładamy na skórze. Pozostałe mielimy drobno w maszynce wraz z podrobami. Dodajemy odciśniętą bułkę, drobno posiekane śliwki, jajko oraz posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Produkty