Jak mrozić świąteczne ciasta?

  1. 27.12.2016

Na wigilijnym stole tuż obok barszczu i pierogów, ważnie miejsce zajmują ciasta. Mimo opinii, że na deser zawsze znajdzie się miejsce, w trakcie świątecznego biesiadowania w pewnym momencie trzeba powiedzieć stop. Ale co zrobić ze sporymi kawałkami makowca, sernika czy keksa? Po kilku dniach nie są już takie smaczne, jak świeże, robią się suche i zaczynają się kruszyć. Dobrym pomysłem będzie ich zamrożenie. Oto praktyczny mini poradnik, jak obchodzić się z wypiekami przechowywanymi w zamrażalniku.

Najmniej problemów przysporzą nam wypieki na bazie ciasta drożdżowego, biszkoptowego, kruchego, francuskiego czy piaskowego. Ze względu na swoją strukturę nie tracą formy i smaku. Zamrozić możemy również jedno z popularniejszych świątecznych ciast, czyli makowiec.

Chcąc zamrozić ciasto, najlepiej podzielić je na mniejsze porcje, następnie zawinąć w folię aluminiową lub ułożyć w plastikowych pojemnikach, zachowując odstęp, a następnie układając w zamrażalniku poziomo, aby kawałki nie skleiły się ze sobą. Tak przygotowane smakołyki można przechowywać do trzech miesięcy.

Warto pamiętać, że mrożenie nie służy ciastom z bitą śmietaną, galaretką i lekkim kremem maślanym. Do zamrażalnika nie powinniśmy wkładać również wypieków z lukrem.

Serwujac świąteczne wypieki w późniejszym okresie, należy najpierw rozmrażać je około 3 godzin w temperaturze pokojowej (dotyczy ciasta drożdżowego, biszkoptowego i piaskowego). W przypadku ciast z kremem należy rozmrażać je przez dobę w lodówce.

Na koniec porada dla osób, które nie zdążyły zamrozić smakołyków, a nie chciałyby marnować jedzenia. Ciasto drożdżowe można wysuszyć i zmielić, a następnie wykorzystać do zrobienia bajaderek lub warstwy do crumble.

Produkty