Jak zrobić opłatek w domu?

  1. 12.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Opłatki można dzisiaj kupić w wielu miejscach i przestały być "towarem" trudno dostępnym. Jeśli jednak zdarzy się tak, że zostaniecie w Wigilię bez opłatka, możecie go upiec sami. Naprawdę nie jest to trudne, choć oczywiście nasz domowy, nie będzie nigdy wyglądał tak, jak ten pieczony przez zakonnice i zakonników w specjalnych ozdobnie tłoczonych formach. Do przygotowania opłatka wystarczy właściwie mąka i woda oraz np. gofrownica. Albo opiekacz do tostów.

Domowy wypiek opłatków może się okazać bardzo przydatny dla osób na diecie bezglutenowej. Możemy bowiem do produkcji tego tradycyjnego "pieczywa" użyć mąki bezglutenowej. Należy jednak wybierać mąkę białą (ryżową, gryczaną lub tapiokę), aby zachować tradycyjny kolor.

Opłatek przygotowujemy miksując mąkę (jak najdrobniejszą, może być tortowa) z wodą, tak, aby uzyskać konsystencję śmietany. Następnie rozprowadzamy masę w tosterze lub w gofrownicy i pieczemy przez ok. minutę. Następnie należy delikatnie wyjąć opłatek z urządzenia i zostawić do przestygnięcia.

Możemy także wypiec opłatek w piekarniku. Miksujemy 4 łyżki mąki z 6 łyżkami wody i jedną łyżką oleju, a następnie wylewamy na płaskie dno tortownicy czy innej blaszki wysmarowanej olejem i rozsmarowujemy cieniutko. Pieczemy 3-5 minut w gorącym piekarniku.

W czym tkwi tajemnica smaku opłatka? Bardzo dużo zależy od sposobu przechowywania. Opłatki nie mogą "złapać" wilgoci, muszą być przechowywane w wietrzonym pomieszczeniu. Co ciekawe dobrze przechowywany opłatek, im jest starszy, tym robi się bielszy. Po wyjęciu z formy, przez około tydzień, jest lekko żółty, ale już miesiąc później nabiera bieli.

Jeśli jednak zamierzacie opłatek wigilijny piec regularnie i spodoba się wam samodzielna produkcja tego wigilijnego symbolu, warto zainwestować w specjalną formę do robienia opłatków. Kupienie jej nie jest łatwe, ale w sklepach z antykami i na jarmarkach ze starociami można takie cudo znaleźć. Warto też przeglądać aukcje internetowe. Taka forma z połowy ubiegłego wieku to koszt ponad 250 zł, ale warto zainwestować. Opłatki własnej roboty na pewno szybko staną się znakiem rozpoznawczym twojego domu.

Produkty