Kardamon. Jedna z najstarszych przypraw świata

  1. 14.12.2016
  2. WP Kobieta

Ten oryginalny składnik, bez którego nie istnieje kuchnia azjatycka, ma ostry, korzenny smak i bardzo intensywnie pachnie. Kardamonem można doprawiać dania orientalne, ale nie tylko. Świetnie też nadaje się do naszych rodzimych specjałów, np. pasztetu, deserów. Dodany do kawy lub herbaty wspaniale rozgrzewa. Warto przyprawiać nim potrawy, bo ma dużo prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim pobudza trawienie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jest również uważany za skuteczny afrodyzjak.

Jedna z najstarszych przypraw świata, pochodząca z tropikalnych lasów Półwyspu Indyjskiego. Z uwagi na intrygujący korzenny aromat z nutką kamfory, cytrusów i pieprzu jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Kardamon zasługuje na częste stosowanie także ze względu na cenne właściwości lecznicze. Z jakimi dolegliwościami pomaga się uporać?

Problemy trawienne

W medycynie dalekowschodniej od wieków ceniony jest jako remedium na rozmaite dolegliwości układu pokarmowego. Naukowcy z uniwersytetu w New Delhi odkryli, że przyprawa zawdzięcza swoje właściwości przede wszystkim dużemu stężeniu olejków eterycznych, które łagodzą rozmaite zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Kardamon zwalcza nudności i wymioty, pomaga uporać się z wzdęciami oraz zaparciami, a także utratą apetytu.

Nadmiar toksyn

Codziennie wchłaniamy duże ilości toksycznych substancji, które odkładają się w wątrobie, nerkach, jelitach, tkance tłuszczowej, a nawet skórze i włosach. Efekt? Problemy z wagą, permanentne zmęczenie, brak energii czy skłonność do przeziębień.
Dlatego warto wspierać organizm w pozbywaniu się toksyn. Skutecznym wsparciem jest właśnie kardamon, który działa oczyszczająco, zwłaszcza na drogi moczowe. Co pewien czas możemy wypić napar przygotowany z łyżeczki rozgniecionej przyprawy, zalanej wrzątkiem i parzonej ok. 10 minut.

Przeziębienie i grypa

Kardamon powinien znaleźć się w diecie osób zmagających się z rozmaitymi infekcjami, szczególnie gdy towarzyszy im ból gardła, kaszel, katar czy problemy z oskrzelami. Przyprawa nie tylko dodaje smaku potrawom, ale wykazuje też właściwości rozgrzewające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dlatego w czasie choroby warto doprawiać nią herbatę, kawę czy napoje mleczne.

Depresja

To jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie – szacuje się, że co dziesiąty człowiek cierpi z powodu różnych form zachowań depresyjnych. O poprawę nastroju może zadbać kardamon. Wprawdzie wciąż trwają badania nad jego pozytywnymi właściwościami w tym zakresie, ale zdaniem wielu specjalistów olejki eteryczne zawarte w przyprawie potrafią złagodzić smutek i przygnębienie. Zarówno, gdy spożywamy je w rozmaitych potrawach, jak i wykorzystujemy do aromaterapii.

Aromatyczny dodatek

Wyjątkowe właściwości kardamonu warte są jednak jego ceny – potrafi nadać on potrawom niepowtarzalnego charakteru, a także pomóc nam przy różnych dolegliwościach zdrowotnych.
Kardamon stanowi jeden z podstawowych składników różnych mieszanek przypraw - np. curry lub garam masala. Świetnie komponuje się z potrawami typu pilaw, z delikatnym mięsem drobiowym oraz z rybami. Przyprawa stanowi także cenny dodatek do deserów. Szczypta kardamonu nada zupełnie nowego charakteru zwykłym ciasteczkom, tradycyjnym wypiekom świątecznym, naleśnikom, racuchom, piernikom, itp. Przyprawę warto również dodać do sałatek owocowych oraz różnego rodzaju napojów. Odrobina startych ziarenek tej rośliny idealnie nada się do domowych nalewek, grzanego wina, kompotów owocowych, a także do rozgrzewającej kawy lub herbaty.

Jak przechowywać?

Ziarenka kardamonu najlepiej kupować w całości i przechowywać w małych torebkach. Aby wydobyć z kardamonu jeszcze więcej cytrynowego aromatu, warto uprażyć go na suchej patelni, a dopiero potem zmielić i dodać do potrawy.

Produkty