Marcepan - wyjątkowy dodatek do świątecznych wypieków

  1. 4.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Za autorów słodkiej migdałowej masy uważają się Włosi, ale tytuł ten przypisują sobie też Węgrzy oraz Turcy. Bez względu na pochodzenie tego smakołyku, jedno jest pewne - urozmaici niejeden bożonarodzeniowy wypiek lub deser. W sklepach nie brakuje gotowych produktów, ale utrzeć masę możemy także samodzielnie. Przepis jest prosty, a pomysłów na wykorzystanie mnóstwo.

Jak wybrać marcepan?

Jak radzi Paweł Małecki, mistrz Polski cukierników, kupując marcepan należy wziąć pod uwagę to, do czego go będziemy używać.
- Marcepan wykorzystujemy jako produkt, który może wpłynąć na smak wypieku, np. gdy użyjemy go do przygotowania biszkoptu marcepanowego (zamiast cukru należy ubić żółtka z marcepanem), ale przede wszystkim używamy go do dekoracji. Przykładowo wspaniale prezentują się marcepanowe róże oraz figurki. Ważne jest to, aby do konkretnych produktów dobrać odpowiedni marcepan. Jeżeli chcemy zrobić dekoracje - lepiej wybrać produkt o większej zawartości cukru. Będzie on plastyczny i pozwoli ładnie się uformować. Jeśli natomiast chcemy użyć większej ilości, np. jako warstwę wykończeniową i smakową do piernika (pomiędzy powidłami a czekoladą), lepszym wyborem będzie marcepan o jak najwyższej zawartości migdałów.

Przepis na domową masę marcepanową

Składniki: 200 g migdałów ze skórką, 150 g cukru pudru, 1-2 łyżki wody różanej lub migdałowej. Dodatkowo: folia spożywcza.
Przygotowanie: w garnku zagotować litr wody i wrzucić do niego migdały. Doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować ok. 2 minuty na średnim ogniu. Zdjąć z gazu, odsączyć migdały i odstawić do ostygnięcia. Z podgotowanych migdałów łatwo będą odchodzić skórki - wystarczy zsuwać je palcami. Obrane migdały podzielić na dwie porcje i każdą zblendować drobno. Migdały połączyć z przesianym (napowietrzonym) cukrem pudrem. Dodać jedną łyżkę wody różanej lub migdałowej, wymieszać. Jeśli masa jest zbyt rzadka, wlać jeszcze jedną łyżkę wody. Masę wyrobić ręcznie, aby uzyskała gładką konsystencję. Zawinąć w folię i przechowywać w chłodnym miejscu.

Przepis na trufle marcepanowo-piernikowe

Składniki: porcja marcepanu (przepis powyżej), 50 g pierniczków w czekoladzie (bez nadzienia), 1 łyżka amaretto, 1 łyżeczka mielonego cynamonu.
Przygotowanie: pierniczki drobno pokruszyć lub posiekać (kilka odłożyć). Marcepan połączyć z amaretto i cynamonem, pod koniec dodać pierniczki i wymieszać. Delikatnie zwilżonymi dłońmi formować niewielkie kulki - najlepiej nabierać je za pomocą łyżeczki. Ułożyć je na blaszce i posypać pokruszonymi pozostałymi pierniczkami. Wstawić na pół godziny do lodówki i gotowe.

Produkty