Ryby w galarecie to polska specjalność

  1. 16.12.2016
  2. WP Kobieta

Galareta to zagęszczony, zastygły wywar z nóżek cielęcych lub wieprzowych, skórek wieprzowych, drobiu lub głów i ości rybich, z dodatkiem warzyw i przypraw. Dobrze przygotowana po zastygnięciu powinna być klarowna i niezbyt twarda.

Bazę stanowi wywar z głów, płetw rybnych oraz warzyw. Tworzy się delikatny żel, którym zalewamy ugotowane ryby. Bardzo popularny jest karp w galarecie, choć najbardziej tradycyjny jest szczupak faszerowany.

Szczupaka sprawiamy - odcinamy płetwy, ogon, głowę, ściągamy skórę, mięso filetujemy i obieramy z ości. Głowę, kręgosłup oraz płetwy zalewamy wodą, dodajemy włoszczyznę oraz liść laurowy i gotujemy 45 minut na małym ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem (ziarna). Po ugotowaniu wywar przecedzamy go przez sito. Mięso szczupaka mielimy dwa razy. To samo robimy z namoczoną w mleku bułką i podsmażoną w małej ilości oliwy, cebulą. Żółtka z jajek ucieramy z masłem, łączymy z mięsem szczupaka, doprawiamy solą i pieprzem. Jedno białko ubijamy na sztywną pianę i łączymy z masą rybną. Na ściereczce rozkładamy skórę ryby, nakładamy mięso formując walec, a następnie zawijamy go w ściereczkę i rolujemy. Rybę układamy w podłużnym garnku z wywarem rybnym. Gotujemy około 45 minut, studzimy, kroimy na dzwonka i zalewamy wcześniej przygotowaną galaretą.

Zdrowotne właściwości żelatyny, głównego składnika galaretek znane są od dawna. Poprawia trawienie, a nawet leczy zaburzenia układu trawiennego. Regularne spożywanie żelatyny wzmacnia też włosy, zatrzymuje ich wypadanie i sprawia, że stają się grubsze i bardziej błyszczące. Główną zaletą tego składnika galarety, jest jednak jego wpływ na stawy i kondycję skóry. Obecne w żelatynie aminokwasy są prekursorami kolagenu, z którego zbudowane są stawy. Dlatego jedzenie galarety działa na nie ochronnie. Żelatyna przyspiesza też regenerację i odbudowę stawów, chrząstek i kości. Z tego powodu powinny jak najczęściej sięgać po dania w galarecie osoby, które mają problemy z układem kostno-stawowym, a także aktywne fizycznie. Z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu przez co skóra jest mniej elastyczna i pojawiają się zmarszczki. Regularne spożywanie żelatyny dostarcza kolagenu od wewnątrz, zadziała więc lepiej niż większość kremów przeciwzmarszczkowych.

Produkty