Wyjątkowy, wigilijny barszcz z pieczonych buraków

  1. 16.12.2016
  2. WP Kobieta

Święta za pasem, a że na stołach w wielu domach wigilijną wieczerzę otwiera barszcz czerwony (czysty lub z uszkami), bierzemy dziś pod lupę buraka, popularnego w Polsce przedstawiciela rodziny szarłowatych i podrzucamy przepis na wyjątkową zupę, jaką można zaserwować najbliższym na początek świątecznej kolacji.

Nad zaletami buraka można by się długo rozpływać. Zacznijmy od zawartych w nim antyocyjanów, które mają zbawienny wpływ na naszą odporność, spowalniają procesy starzenia, obniżają ciśnienie krwi, są skuteczną bronią w walce ze zgagą, a nawet nowotworami (w szczególności białaczką). Z kolei wysoka zawartość kwasu foliowego jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, gdyż właśnie witamina B9 ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój płodu.

Ale nie tylko panie przy nadziei powinny być z burakiem za pan brat - kwas foliowy korzystnie wpływa oczyszczanie krwioobiegu z homocysteiny, która z kolei może prowadzić do schorzeń serca. Buraki są wreszcie cennym źródłem błonnika - w 100 gramach bulw znajduje się go ok. 2,5-3 gramów. A i wartość kaloryczna jest kusząca: 10 dag to bowiem zaledwie ok. 35 kalorii.

Buraki zawierają ponadto cały komplet witamin: C, A, E, K, B6, tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz wspomniany już kwas foliowy, jak również minerały takie jak wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, sód i cynk.

Właściwie jedyną grupą, która powinna wystrzegać się buraka, są cukrzycy. Czerwone bulwy mają bowiem wysoki indeks glikemiczny (64).

Składniki mineralne zawarte w burakach rozpuszczają się w wodzie, by wyciągnąć z nich wszystko, co najlepsze, lepiej unikać ich gotowania - chyba że w postaci zupy. Jeśli nie przepadamy jednak za surowym sokiem, salomonowym rozwiązaniem będzie barszcz z buraków pieczonych w skórce.

A oto i obiecany przepis:

Składniki: 1-1,5 kg buraków, włoszczyzna, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, ewentualnie śmietana.

Przygotowanie: buraki myjemy i owijamy folią aluminiową (pojedynczo lub po 2-3 sztuki, ważne, by były owinięte szczelnie, w przeciwnym razie wyschną na wiór) i układamy na blasze w rozgrzanym do 180-200 stopni piekarniku, najlepiej bez termoobiegu. W zależności od rozmiaru bulw pieczemy je przez 1-1,5 godziny (tak aby zmiękły). W międzyczasie gotujemy wywar na bazie włoszczyzny (marchewka, korzeń pietruszki, seler) z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego i przypraw. Miękkie buraki studzimy, obieramy ze skórki, trzemy na tarce o grubych oczkach i dodajemy do wywaru. Według gustu zabielamy śmietaną.

Uwaga! Na bazie tak przygotowanego wartościowego wywaru możemy również przyrządzić barszcz ukraiński. Wystarczy dodać ziemniaki, świeżą kapustę i/lub fasolę.

Produkty