Zupa śledziowa. Wigilijny przysmak

  1. 22.12.2016
  2. WP Kobieta

Rosopita zwana inaczej rosopitką lub zupą śledziową to dawne, tradycyjne danie, które gościło głównie w gospodarstwach domowych na wsiach, rzadziej na pańskich stołach.

To potrawa prosta, uboga w składniki, często spożywana na wsiach kujawskich. Podawano ją z ziemniakami uprzednio ugotowanymi w mundurkach i obranymi, jako danie obiadowe. Jednak szczególnie kojarzy się ona z Wigilią, gdyż wówczas stanowiła jedno z dań podawanych na wieczerzę.

Do jej przyrządzenia potrzebujemy
- kilka śledzi: koniecznie z mleczami, solonych;
- cebule: dwie, trzy;
- pół litra słodkiego mleka;
- pół litra śmietany lub jogurtu;
- szczypta pieprzu czarnego mielonego;
- dwie łyżki octu;
- trzy cztery łyżki cukru.

Śledzie trzeba wyczyścić odrzeć ze skóry, wyfiletować i solidnie wymoczyć. Podobnie solidnie wymoczyć oczyszczone ikry i mlecze.
Odmoczone ikry i mlecze (wystarczą po jednej) utrzeć na misce z cukrem. Na koniec dodać bardzo drobno pokrojoną w kostkę część cebuli, tak z połowę i lekko ją utrzeć z masą cukrowo-ikrzano-mleczową. Do powstałej masy dolać szklankę zimnej wody i ocet. Dodać rozmieszane mleko ze śmietaną lub jogurtem.

Może być też zupa śledziowa bez mlecza.
Śledzie zalewamy na noc wodą. Rano wodę odlewamy i zalewamy je mlekiem, pozostawiamy jeszcze na parę godzin. Cebulę kroimy w piórka. Śledzie kroimy w kawałki, przekładamy do cebuli. Zalewamy mlekiem, w którym moczyły się śledzie. Zaprawiamy śmietaną. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Zupę śledziową chłodzimy.

Przed samym podaniem gotujemy ziemniaki. Podajemy na zimno nalewając 1 łyżkę wazową maksymalnie na dwie połówki gorącego ziemniaka.

Produkty