Nietypowe świąteczne zwyczaje Czechów

  1. 1.12.2016
  2. Redakcja Kobieta.wp.pl

Czesi, zdaniem Polaków, mają dziwny język. I nie tylko język, bożonarodzeniowe zwyczaje też mogą nam się wydać nieco osobliwe.

Wigilijne wróżby

Święta to dla Czechów okazja do rodzinnych spotkań, wręczania sobie prezentów i składania życzeń, ale nie tylko, to również czas… wróżb. Czas po wigilijnej kolacji przypomina trochę nasze Andrzejki. Najpopularniejsze jest wróżenie z jabłka, lanie wosku i wróżenie z butów, a raczej butami. Jabłko wystarczy przekroić na połowę, jeśli nasiona ułożą się w gwiazdę, nadchodzący rok będzie pomyślny. Wosk lejemy oczywiście przez klucz, to, co powstanie, symbolizuje to, co czeka nas w nadchodzącym roku. Butem należy natomiast rzucić za siebie, jeśli upadnie tak, że noskiem zwrócony jest w stronę drzwi, zwiastuje rychłe zamążpójście – rzucanie butami to ulubiona zabawa czeskich panien.

Wigilia zamiast Wszystkich Świętych

W Wigilię Bożego Narodzenia Czesi odwiedzają cmentarze, aby oddać hołd swoim zmarłym bliskim. Na groby najbliższych i przyjaciół całe rodziny przyjeżdżają tego dnia nawet z bardzo odległych miejscowości. Na czeskich cmentarzach panuje ruch taki, jaki można zaobserwować W Polsce w dniu Wszystkich Świętych. Czesi odwiedzają groby w Wigilię, gdyż Wszystkich Świętych jest dla nim zwyczajnym dniem pracy.

Udostępnij Tweetnij Wykop