Plamy wina, wosku i tłuszczu - jak i czym czyścić najczęstsze zabrudzenia świątecznych obrusów

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Plamy po świątecznych ucztach bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Na naszych najlepszych obrusach pojawiają się ślady tłuszczu, wosku, wina lub polewy czekoladowej, które nie chcą znikać nawet po wypraniu w najwyższej temperaturze. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na ich wywabianie.

Wosk

Blask świec jest nieodłącznym elementem świątecznego stołu, dzięki któremu podczas kolacji panuje magiczna i nastrojowa atmosfera. Umieszczone na świeczniku świece mają jednak tendencję do brudzenia obrusów – topiący się przez wiele godzin wosk w końcu wypełnia całą podstawę świecznika i zaczyna spływać prosto na obrus. Rozmiary katastrofy zauważamy zwykle dopiero w momencie sprzątania ze stołu. Co robić, aby wywabić plamę?

- Największą część wosku usuwamy ręcznie poprzez wykruszanie lub delikatne zdrapanie nożykiem. Zaschnięty wosk dobrze odchodzi od materiału, więc duże krople powinny odkleić się w całości.
- Jeżeli obrus jest wykonany z naturalnego materiału (np. bawełna, len), bierzemy dwa arkusze chłonnego papieru i kładziemy je po obu stronach zabrudzenia. Następnie plamę prasujemy przez papier żelazkiem. Po kontakcie z ciepłem wosk powinien wytopić się z materiału i wchłonąć się w papier.
- Materiały syntetyczne przepieramy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, zwilżając uprzednio poplamione miejsce wodą z octem.
- Na koniec obrus wrzucamy do pralki, aby pozbyć się ostatków plamy.

Plama tłuszczu

Świąteczne przysmaki mają to do siebie, że zawierają sporo tłuszczu. Tradycyjna sałatka warzywna z majonezem, bożonarodzeniowa kaczka czy wigilijna smażona ryba, która przypadkiem spadnie na obrus, pozostawia po sobie trudne do wyprania plamy. Jeżeli nasze nakrycie stołu albo koszula któregoś z gości zostanie zabrudzona tłuszczem, możemy postąpić w następujący sposób:

- Największą część tłuszczu usuwamy zaraz po pojawieniu się plamy przy pomocy chłonnych chusteczek lub stołowych serwetek.
- Wysuszoną papierem plamę obsypujemy talkiem, który wchłonie i zwiąże tłuszcz. Talk pozostawiamy na materiale na kilka minut, a następnie usuwamy go delikatnie z tkaniny (np. przy pomocy miękkiej szczoteczki).
- Talk powinien usunąć plamę, jeżeli jednak na materiale pozostanie niewielkie przebarwienie, przepieramy zabrudzone miejsce ręcznie wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem. Pranie wykonać jest najlepiej zaraz po „wypadku”, gdyż po kilku godzinach zabrudzenie będzie trudniejsze do wyczyszczenia.

Plama czekolady

Po skończeniu świątecznego dania głównego zwykle wstajemy od stołu i przesiadamy się wraz z gośćmi na wygodniejsze kanapy, gdzie podawany jest deser. A ponieważ w trakcie świąt panuje zwykle mały bałagan (odpakowywanie prezentów, szaleństwa dzieciaków, ożywione rozmowy), nietrudno w takiej sytuacji o katastrofę. Ciasta z czekoladowym nadzieniem stanowią szczególne zagrożenie dla naszych mebli - jeśli krem przypadkiem znajdzie się na obiciu sofy albo fotela, to trudno będzie usunąć tę plamę, zwłaszcza jeśli materiał przytwierdzony jest do mebla na stałe. W takim wypadku pranie w pralce odpada. Co robić z takim zabrudzeniem?

- Największą część nadzienia usuwamy delikatnie przy pomocy drewnianej łopatki do smażenia, uważając przy tym, aby nie rozsmarować kremu po bokach i nie powiększyć w ten sposób rozmiarów tragedii.
- W miseczce przygotowujemy myjący roztwór, składający się w połowie z wody i w połowie z octu lub alkoholu (wódki lub spirytusu). Otrzymany płyn nabieramy na czystą szmatkę lub gąbeczkę i myjemy poplamioną powierzchnie poprzez delikatne przykładanie. Nie szorujemy ani nie przecieramy plamy, aby nie rozetrzeć czekolady po większej powierzchni.
- Oczyszczony materiał zmywamy jeszcze raz ciepłą wodą. W ten sposób możemy pozbyć się również plam po kawie czy karmelu.

Plamy czerwonego wina

O ile na stole wigilijnym króluje postne jedzenie z rybą w roli głównej, o tyle obiad bożonarodzeniowy lub noworoczny zawiera danie mięsne, które świetnie komponuje się z czerwonym winem. Do zaplamienia obrusu wystarczy niewiele. Jeden nieuważny ruch lub zbyt szeroki gest ręką i karminowa zawartość kieliszka ląduje na nakryciu stołowym. Co zrobić, aby pozbyć się z obrusu plam wina?

- Pierwszy sposób (podobno mniej skuteczny) polega na tym, że plamę obsypujemy obficie solą kuchenną. Kiedy sól wchłonie w siebie wino i nabierze różowej barwy, usuwamy ją z obrusu. Zabieg powtarzamy jeszcze kilka razy, aby pozbyć się resztek plamy.
- Drugi sposób polega na zmywaniu zabrudzenia białym winem. Jeżeli plama jest duża, wyciskamy najpierw z obrusu jak największą ilość czerwonego wina. Następnie zaplamione miejsce polewamy obficie białym winem, które doskonale wypłukuje z materiału barwniki wina czerwonego. Odczekujemy parę minut, po czym osuszamy materiał serwetkami lub chusteczkami higienicznymi. Resztki zabrudzenia usuwamy poprzez obfite spłukiwanie wodą gazowaną.

Udostępnij Tweetnij Wykop