Sekrety dbania o gwiazdę betlejemską

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Roślina pochodzi z Meksyku, charakteryzuje się efektownymi tak zwanymi liścikami kwiatowymi, które tworzą kolorową rozetę: czerwoną, łososiową lub kremową. Kwiaty zaś są żółte i niepozorne. Euphoria pulcherrima jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim, 10-godzinnym dniu. Więcej światła hamuje ich wzrost, a pobudza tworzenie liści. W naturalnym środowisku potrafi osiągnąć nawet 5 metrów. Jednak egzemplarze sprzedawane u nas w okresie przedświątecznym mają zazwyczaj około 20-40 cm.

Większość z nas traktuje poinsecję jako roślinę jednoroczną, bo zazwyczaj już kilka tygodni po świętach traci barwę i opadają z niej kolejne liście. Aby zachowała piękny wygląd na dłużej powinniśmy zapewnić jej temperaturę ok. 18-25 st. C oraz dużą wilgotność – musimy podlewać ją co drugi dzień i zraszać codziennie. Gdy gwiazda betlejemska zaczyna tracić kolor i liście, zazwyczaj wyrzucamy ją na śmietnik. Przy odrobinie starań można ją jednak przechować do następnego roku i pobudzić do kolejnego kwitnienia. Jak to zrobić? W lutym, kiedy roślina zaczyna przekwitać, stopniowo ograniczamy podlewanie i przenosimy ją w chłodniejsze miejsce (o temp. 14-16 stopni C).

Kolejnym krokiem jest przycięcie poisencji: skracamy jej pędy do wysokości ok. 10 cm i przesadzamy roślinę do ziemi z keramzytem lub piaskiem. Latem wynosimy poinsecję na taras lub do ogrodu i znowu obficiej podlewamy. Warto w tym czasie „uszczykiwać” wierzchołki pędów: uzyskane w ten sposób sadzonki trzeba ukorzenić w małych doniczkach i zapewnić im dobrą wilgotność oraz temp. ok. 21 stopni. „Uszczykiwanie” pobudza roślinę do lepszego rozkrzewiania się.

Pod koniec lata, kiedy temperatura na zewnątrz zacznie spadać, trzeba zacząć przyzwyczajać roślinę do „zimowania” w domu. Początkowo wnosimy ja do środka tylko na noc, później już na stałe. Jeśli chcemy, by poinsecja zakwitła na Boże Narodzenie, trzeba jej we wrześniu sztucznie skrócić dzień: wynosimy ją więc na dzień do ciemnych pomieszczeń lub po prostu nakrywamy czarnym materiałem na ok. 14 godzin w ciągu doby. W tym czasie znów ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę (do ok. 15 stopni). Dodajemy też do niej co dwa tygodnie nawóz do roślin kwitnących. Po mniej więcej dwóch miesiącach odkrywamy poinsecję na stałe, dalej nawozimy (co 2 tygodnie) i czekamy aż zakwitnie, chroniąc przed przeciągami i zbyt gorącym powietrzem z kaloryferów.

A poniżej jeszcze krótki przewodnik po nazwach gatunków Euphorbia pulcherrima dostępnych w polskich sklepach i kwiaciarniach:
- „Lemon Snow” o przykwiatkach w barwie cytrynowej
- „Marble Star” o różowych i biało obrzeżonych przykwiatkach
- „Christmas Dream Vanilla” o białych przykwiatkach
- „White Glitter” o pstrokatych przykwiatkach
- „Cortez” odmiana o intensywnie czerwonych przykwiatkach
- „Silver Star” o kremowożółtych przykwiatkach
- „Marblestar” o różowych przykwiatkach z jasnym brzegiem

Udostępnij Tweetnij Wykop