Alkohol w Święta? Aplikacje, które sprawdzą czy możesz już prowadzić

  1. 15.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Radosna atmosfera świąt sprawia, że czasami zapominamy, że do znajomych lub rodziny przyjechaliśmy samochodem, albo że następnego dnia rano musimy usiąść za kierownicą. Rozluźniamy się i sięgamy po lampkę wina do kolacji, piwo do obiadu, koniak do deseru. Prowadzenie pod wpływem alkoholu nie wchodzi przecież w grę, a nie każdy posiada w domu dość drogi alkomat, aby samodzielnie sprawdzić poziom promili w wydychanym powietrzu. Co zatem zrobić, aby sprawdzić czy możemy już bezpiecznie usiąść za kierownicę? Wystarczy smartfon i dostęp do internetu. Jeśli nie mamy dostępu do sieci to też nie problem – możemy pobrać specjalne aplikacje.

Aplikacja „Sprawdź promile”

„Sprawdź promile” jest darmową aplikacją dostępną na telefony z systemem Android oraz iOS. Nie ma wielkich wymagań systemowych i nawet najprostszy telefon bez problemu ją obsłuży. Aby otrzymać prawidłowe wyniki obliczeń musimy podać naszą płeć oraz masę ciała. Następnie z menu wybieramy rodzaj wypitego trunku. Do dyspozycji mamy kilka gotowych np. piwo 500 ml o mocy 5%, mocne piwo 500 ml o mocy 8%, 100 ml lampkę wina 16%, czy też 50 ml kieliszek wódki o mocy 40%. W przypadku braku trunku, odpowiadającego spożywanemu przez nas alkoholowi, możemy go samodzielnie dodać definiując objętość, moc i nazwę. Sugerujemy, aby dodawać kolejne porcje alkoholu w trakcie ich picia, aby nie przeoczyć niczego, a także aby nie pomylić godzin. Oczywiście, wszystkie dane można wprowadzić do aplikacji również później. Na podstawie zebranych danych aplikacja wskazuje aktualny poziom alkoholu we krwi, a także generuje wykres, dzięki któremu dowiemy się po jakim czasie (a nawet o której godzinie) będziemy mogli prowadzić samochód. Bezpośrednio z poziomu aplikacji możemy również zamówić taksówkę.

Sprawdzaliśmy działanie aplikacji w praktyce i możemy powiedzieć, że daje ona zbliżone wyniki do tych, które uzyskaliśmy badając się na komisariacie policji. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że podejmowanie decyzji o prowadzeniu samochodu tylko na podstawie wskazań aplikacji nie jest rozsądne. Musimy pamiętać, że każdy organizm reaguje na alkohol inaczej, w innym tempie go metabolizuje, a na końcowy wynik ma wpływ choćby nasza dieta. Aplikacja „Sprawdź promile” to świetny doradca i bardzo dobrze wskazuje tendencję i tempo, w jakim nasz organizm usuwa alkohol. Jeśli jednak macie choćby cień wątpliwości, to jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy na temat tego, czy możecie już prowadzić samochód, czy też nie będzie wynik badania przeprowadzonego legalizowanym alkomatem policyjnym. Pamiętajcie tylko, aby na komisariat pójść pieszo, a nie jechać samochodem.

Aplikacja „Alcovit test”

W założeniu i działaniu Alcovit test jest podobny do poprzednio opisanej aplikacji. Różni się ona jednak tym, że autorzy wgrali w aplikację znacznie większą i różnorodną bazę trunków. Oprócz podstawowych alkoholi takich jak piwo, wino i wódka znajdziemy tam whisky, rum, nalewkę, piwo owocowe, a nawet bimber. Nie możemy dodawać własnych trunków, jednak podczas dodawania porcji spożytego alkoholu za każdym razem mamy możliwość zmiany ich objętości oraz mocy. Podobnie do poprzedniej aplikacji, tak i ta pokazuje orientacyjny poziom alkoholu we krwi oraz wykres, który wskaże godzinę, w której osiągniemy stan pełnej trzeźwości. Ponownie przypomnimy, że wskazania są tylko orientacyjne i jedynie pomiar wykonany legalizowanym alkomatem daje 100% pewność.

Strony www

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „sprawdzanie promili” otrzymamy wiele wyników prowadzących do różnych stron z dedykowanymi kalkulatorami. Zdecydowana większość z nich bazuje na bardzo podobnych lub nawet tych samych algorytmach wyliczających aktualny poziom alkoholu we krwi. Z jakiej strony skorzystać? Z takiej, która zbiera najbardziej szczegółowe dane. Jeśli nie musimy podać informacji o płci, wadze, a godzinę wypicia możemy określić jedynie z dokładnością do jednej godziny, to raczej nie ufajmy takim stronom. Dość dobre wyniki podaje strona alkomatonline.pl, jednak znakomita większość alkomatów dostępna w sieci jest znacznie mniej precyzyjna od aplikacji.

Pamiętajcie, że Święta to szczególny okres w roku i nie warto psuć ich magicznego nastroju alkoholem i ew. problemami z jazdą na podwójnym gazie. Jeśli nie jesteś w 100 proc. pewien co do stanu swojej trzeźwości, to zbadaj się alkomatem na komisariacie policji, albo skorzystaj z taksówki lub komunikacji miejskiej.

Udostępnij Tweetnij Wykop