Gwiazdy betlejemskie obchodzą swoje święto

  1. 8.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Gwiazdy betlejemskie to niezwykłe rośliny bożonarodzeniowe, które wnoszą świąteczną atmosferę i sprawiają radość. Ich bogata kolorystyka - od bieli, przez pastele po krwistą czerwień sprawia, że są uwielbiane zarówno przez miłośników tradycji jak i zwolenników nowoczesności. Dostępne są we wszystkich rozmiarach. Można dostać miniaturowe oraz regularne odmiany a nawet metrowe drzewka.

Wilczomlecz nadobny (Euphoria pulcherrima) nazywany również gwiazdą betlejemską albo poinsecją to ozdobny kwiat uprawiany w szklarniach na Boże Narodzenie. Przepięknie wygląda na wigilijnym stole. Możemy też zrobić z niego elegancki stroik. To jedna z najpopularniejszych zimowych roślin pokojowych.

Gwiazdy pochodzą z lasów liściastych Meksyku, gdzie osiągają nawet pięć metrów wysokości. W 1828 roku amerykański ambasador w Meksyku, Joel Roberts Poinsett, sprowadził je do Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć roślinę nazwano „poinsettia”. Od 1852 roku, w rocznicę jego śmierci,12 grudnia jest obchodzony jako „Dzień Poinsecji”.

Poinsecja wyróżnia się pięknymi, czerwonymi listkami szczytowymi, choć istnieją odmiany z listkami barwy białej, żółtej, pomarańczowej czy kremowej, a także różnokolorowe.

To właśnie nim poinsecja zawdzięcza swoją druga nazwę - gwiazda betlejemska. Barwne, szczytowe liście odcinają się na tle pozostałych liści w zielonym kolorze, co przypomina Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Poza tym, gdy spojrzymy na poinsecję od góry, wygląda jak gwiazda. Dzięki właściwej pielęgnacji liście poinsecji zachowują swoją barwę nawet przez wiele tygodni. Jak więc się nią zajmować?

Nasłonecznienie i temperatura

Poinsecja to wymagająca roślina. Powinna stać w dobrze oświetlonym miejscu (gdy brakuje jej światła, liście żółkną), ale uwaga - zimą poinsecja nie lubi ostrego, bezpośredniego światła słonecznego. Nazywa się ją rośliną krótkiego dnia, a to dlatego, że kwitnie podczas dnia krótszego niż 10 godzin.

Najbardziej odpowiada jej temperatura pokojowa (ok. 17-22 stopnie); w pomieszczeniu nie może być za zimno. Ważne, aby powietrze nie było suche; zadbajmy o jego nawilżenie (przyda się nawilżacz powietrza). Poinsecja nie toleruje mrozu, źle znosi przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury, ale nie lubi też bezpośredniego kontaktu z kaloryferem czy grzejnikiem.

Gdy przekwitnie

Wiele osób, gdy poinsecja przekwitnie - czyli pod koniec zimy - wyrzuca ją na śmietnik. To duży błąd. Po przekwitnięciu roślina przechodzi w stan spoczynku. Należy ją przyciąć (na mniej więcej 15 cm - nad drugim lub trzecim oczkiem w przypadku formy krzaczastej i o jedno oczko wyżej w przypadku formy jednopędowej). Trzeba też usunąć najwątlejsze pędy. Możliwe, że po przycięciu na kwiatku nie zostanie ani jeden liść - nie należy się tym martwić, ponieważ i tak by one opadły.

Tak przygotowaną gwiazdę betlejemską powinniśmy umieścić w chłodnym pomieszczeniu (optymalna temperatura to 12-15 stopni) na około miesiąc. Nasłonecznienie nie jest już tak ważne - pomieszczenie może być nawet ciemne. Rośliny nie musimy podlewać. Poinsecja może wrócić do mieszkania w marcu. Wtedy znowu zaczynamy ją intensywnie pielęgnować, wracając do regularnego podlewania i nawożenia. Można też przesadzić ją do większej doniczki.

Uwaga! Ponieważ poinsecja to roślina krótkiego dnia od września musimy skrócić jej dzień do 10 godzin (w tym celu gwiazdę betlejemską na 14 godzin nakrywa się czymś, co nie przepuści światła - np. kartonowym pudełkiem). Roślinę można ewentualnie wynosić do ciemniejszego pomieszczenia.

Rozmnażanie

Gwiazdę betlejemską rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych, wierzchołkowych (6-8 cm). Końce należy zanurzyć w ciepłej wodzie (ok. 45 stopni), aby wyciekł z nich biały sok. Następnie sadzonkę umieszcza się w podłożu (do ukorzeniania poinsecji zalecany jest torf z perlitem).

Miejsce ukorzeniania przykrywamy folią. Temperatura powietrza powinna być niższa od temperatury podłoża (optymalna temp. podłoża to 25-27 stopni). Podłoże nie może być zbyt wilgotne. Sadzonki ukorzenią się po około miesiącu. Po tym czasie można je umieścić w doniczce.

Podlewanie i nawożenie

Bardzo ważne jest właściwe podlewanie. Zimą, gdy gwiazda betlejemska kwitnie, nie wolno dopuścić do przeschnięcia ziemi, bo kwiatek zwiędnie, ale również przelanie rośliny może jej zaszkodzić. Znacznie mniej wody na poinsecję potrzeba również w okresie spoczynku. Poinsecję podlewamy często, ale umiarkowanie, np. co dwa dni. Upewnijmy się, że roślina nie stoi na podstawce pełnej wody.

Roślinkę trzeba regularnie nawozić (np. raz na dwa tygodnie), również w czasie spoczynku - najlepiej płynnym nawozem (w okresie kwitnienia przyda się nawóz dla roślin kwitnących).

Ponieważ poinsecja nie toleruje chłodu, najlepiej kupować ją w kwiaciarniach, a nie na dworze, np. targowisku. Jeśli już wybierzesz swoją poinsecję i postanowisz zabrać ją ze sobą do domu, upewnij się, że została szczelnie zapakowana w papier i ewentualnie owinięta reklamówką. Gdy przyniesiemy roślinkę do domu, należy rozpakowywać ją stopniowo, by mogła przyzwyczaić się do wyższej niż na zewnątrz temperatury.

W pędach gwiazdy betlejemskiej znajduje się biały sok - jest on trujący, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Z tego powodu roślinkę lepiej trzymać z dala od dzieci.

Źródło: mediaexpert

Udostępnij Tweetnij Wykop