Najlepsze gatunki drzew na choinkę

  1. 9.12.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Choć wciąż najchętniej na Boże Narodzenie kupujemy świerk, to jednak wiele osób eksperymentuje z innymi odmianami drzew iglastych. Przygotowaliśmy więc przewodnik po najlepszych drzewkach nadających się do postawienia w domu w charakterze choinki.

Świerk pospolity

Źródło: mediaexpert

Najbardziej popularne drzewko świąteczne. Ze wszystkich odmian ma najpiękniejszy zapach, który utrzymuje się w domu przez wiele dni. Charakterystyczne są dla niego niezbyt długie, płasko osadzone na gałęziach, kłujące igły. Wadą są dosyć szybko opadające igły. W naturalnych warunkach świerk osiąga wysokość nawet 40 metrów, jednak do naszych domów trafiają zwykle okazy ok. 7-8 letnie o wysokości 2-3 metrów. Warto zabawić się w liczenie wieku drzewa. Liczymy od pierwszego okółka na samym dole do ostatniego przy czubku. Okółek to jeden poziom gałęzi, który wyrasta co roku. Należy jeszcze doliczyć około 3-4 lata, czyli czas, gdy drzewko było jeszcze małą sadzonką - tak właśnie wychodzi nam rzeczywisty wiek naszej choinki.

Świerk srebrny (nazywany tez kłujący lub srebrzysty)

Wyróżnia się niebieskawym zabarwieniem igliwia. Jego igły są mocniejsze niż w przypadku świerku pospolitego i osadzone nieco mniej płasko na gałązkach. Ma szeroką koronę, a w naturalnych warunkach potrafi osiągać wysokość do 30 metrów. Podobnie jak świerk pospolity ma intensywny żywiczny zapach.

Jodła kaukaska

Uchodzi za najszlachetniejsze świąteczne drzewko. Jego igły i gałęzie są zdecydowanie grubsze niż u pospolitego kuzyna, ma też bardzo ładny pokrój. Igiełki jodły nie są kłujące, mają głęboki, zielony kolor. Wadą jodły kaukaskiej jest niemal zupełny brak zapachu, ale zdecydowaną zaletą - nieopadanie igieł. Po miesiącu w mieszkaniu jodła wygląda jak świeżo ścięta. Drzewo pierwotnie rosło tylko na Kaukazie oraz w północnej Turcji. Tam starsze okazy potrafią osiągać wysokość nawet 60 metrów. Obecnie jodła kaukaska uprawiana jest na terenach nadmorskich m.in. w Danii, Francji i Niemczech. W polskim klimacie jest niezwykle trudna w uprawie, ale i nad naszym morzem powstaje coraz więcej plantacji. Okazy przeznaczone do sprzedaży mają zwykle ok. 8-9 lat.

Jodła koreańska

To prawdziwy rarytas w charakterze choinki - rzadko bywa ścinana, zdobi świąteczny dom zazwyczaj w doniczce. Jest to drzewko o przepięknym pokroju, z charakterystycznymi niebieskawymi szyszkami, jednak bardzo wolno rosnące. Dlatego rzadko kto decyduje się na jego ścięcie. Raczej wnoszony jest do domu niewielki - np. metrowy - okaz w doniczce, przystrajany, a po kilku dniach wynoszony do ogródka, gdzie może dalej rosnąć. Dodajmy, że taka metrowa jodła koreańska ma zazwyczaj około 10 lat.

Sosna pospolita

Choć bardzo słabo nadaje się do tradycyjnego dekorowania bombkami, coraz chętniej ląduje w naszych domach na święta. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą jej niezwykłego, żywicznego zapachu i oryginalnego, niesymetrycznego pokroju. Ma długie, wiotkie, szarozielone igły. Dobrze znosi niezbyt wysokie temperatury, jednak stojąc dłużej w pomieszczeniu o temp. powyżej 20 st. Celsjusza, szybko traci igły. Dobry materiał na choinkę dla osób o nietuzinkowych upodobaniach i oryginalnym poczuciu estetyki.

Udostępnij Tweetnij Wykop