Stroiki świąteczne – jak je przygotować?

  1. 6.12.2016
  2. WP Kobieta

Stroiki to takie dekoracje świąteczne, przy wyborze których obowiązuje największa dowolność. Tylko od nas samych zależy, jaka wymyślna fantazja ozdobi wigilijny stół.

Może to być zarówno klasyczny stroik z gałązek, jak i własna wariacja z bombek, owoców, przypraw oraz własnoręcznie wykonanych wypieków. Równie dobrze można zaopatrzyć się w gotowe ozdoby, od których uginają się przed świętami sklepowe półki. Wybór jest obecnie tak ogromny, że z pewnością znajdziemy coś, co skutecznie nada bożonarodzeniowemu stołowi magicznego charakteru.

Designerskie wyroby

Trendy w świątecznych dekoracjach coraz częściej dyktują projektanci i artyści, których nowatorskie pomysły odbiegają niekiedy od tego, co na ogół kojarzy się z aurą wigilijnego stołu. Mimo wszystko ich koncepcje goszczą w polskich domach. Dlaczego? Po pierwsze stajemy się coraz bardziej nowocześni, po drugie – nadal cenimy unikalność rękodzieła. Druciane i robione na szydełku plecionki są wybierane równie często co designerskie konstrukcje ze stali czy tworzywa podświetlane ledowo – takie najlepiej pasują do wnętrz industrialnych.

Źródło: 123RF.COM

W stylu vintage

Stroik to główny element świątecznych dekoracji. Żeby udekorować stół w stylu vintage, warto wykonać go samemu, najlepiej w tradycyjny sposób za pomocą świeżych zielonych gałązek świerku, jemioły i suszonych owoców. Możesz wykorzystać suszone plasterki cytrusów i laski cynamonu, a całość związać tasiemką lub kawałkiem surowego sznurka. Dekorując wigilijny stół, pamiętaj o białych, prostych świecach i białym obrusie, najlepiej wykończonym babciną koronką.

Źródło: 123RF.COM

Minimalizm zawsze w cenie

Zacznijmy więc od najprostszych dekoracji. Nad świątecznym stroikiem wcale nie trzeba pracować długo. Ci mniej wymagający mogą zrobić go ze zwykłego szklanego słoika lub wazonu, włożyć do niego kilka szyszek, a w środek wstawić świeczkę. To byłoby jednak za proste. Można inaczej – na przykład wykorzystując choinkowe bombki.

Stroik-bombka zachwyci gości, doskonale komponuje się z choinką i innymi bożonarodzeniowymi ozdobami. Żeby go wykonać, potrzeba kilku bombek choinkowych oraz sztucznych lub prawdziwych świątecznych roślinek – gałązek świerku, jemioły, szyszek. Z bombki wyciągamy zaczep – ten metalowy element, do którego przywiązuje się sznureczek. Tam wkładamy właśnie roślinki. Jeśli decydujesz się na stroik z żywych gałęzi, najpierw napełnij bombkę wodą. Tak przygotowane stroiki można ustawić na stole lub wyłożyć na drewnianą deseczkę. Dobrze sprawdzą się także na przyjęciu dla gości, bo do każdej można przytwierdzić winietkę z imieniem.

Wykorzystać da się także kieliszki do wina. Na ozdobnym talerzu ustaw górą do dołu kilka kieliszków (tak, że wnętrze kieliszka będzie podstawą dekoracji). Do wnętrza kieliszka włóż np. szyszki, zielone gałązki, kuleczki żurawiny). Na podstawie kieliszka (która teraz znajduje się u góry) postaw świeczkę – najlepiej taką o dużej średnicy.
Świetnie sprawdzą się także aromatyczne stroiki. Do tego będą potrzebne wydrążone pomarańcze. Miąższ usuń ze skórki tak, żeby jej nie uszkodzić i zrobić miejsce w środku dla świeczki. W brzegi skórki pomarańczy wciśnij dookoła drobinki suszonych goździków. Ustaw tak przygotowane pomarańcze na ozdobnym talerzyku, np. w kształcie gwiazdki,.

Równie piękny aromat uzyskasz, jeśli przygotujesz stroik z suszonych plastrów pomarańczy i lasek cynamonu. Na sznurek nawiń wysuszone wcześniej plastry i cynamon. Zwiąż oba końce sznurka tak, by stworzyć ozdobny okrąg. Do środka wstaw świeczkę – gotowe.

Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsze dekoracje świąteczne nie spełnią swojej funkcji, gdy zagracą cały wigilijny stół. Idealna ozdoba to taka, która z jednej strony nadaje piękny ton, ale z drugiej nie przeszkadza w konsumpcji i rodzinnym biesiadowaniu. Warto zatem znać umiar, zanim świąteczny stół przerodzi się w bezgustowną graciarnie. Zwróćmy uwagę także na pozostałe ozdoby w domu – dekoracje świąteczne powinny razem stanowić pewną całość i wzajemnie się uzupełniać. Czasem dobrze jest odświeżyć wigilijny stół elementami zielonymi lub żywymi – oprócz wspomnianych już gałązek choinkowych, popularną dekoracją jest chociażby wielomlecz nadobny, nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską.

Udostępnij Tweetnij Wykop