Świąteczne piosenki, które zawojowały świat

  1. 30.11.2016
  2. Redakcja Kobieta WP

Powracają niczym bumerang co roku w okresie grudniowym. Nigdy się nie dezaktualizują, a Święta bez nich wydają się tak samo niemożliwe, jak bez powtórki filmu "Kevin sam w domu”. Świąteczne hity wszech czasów mają już swoją długą, niekiedy zadziwiającą historię.

„Jingle Bells”

Najpopularniejsza melodia we wszystkich świątecznych zabawkach i aplikacjach. Polska wersja tytułu („Pada śnieg”) i słów nie oddają wiernie tłumaczenia oryginalnego, amerykańskiego tekstu, który stworzył w 1857 r. James Pierpont. Co ciekawe, początkowo piosenka nie była związana stricte z okresem Bożego Narodzenia, a z sezonem zimowym w ogóle. Tytułowe dzwoneczki, to nie, jak można mniemać, dzwonki u sań św. Mikołaja, lecz dzwonki przymocowane do końskich uprzęży ciągnących sanie. Hit ma już 158 lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Happy Xmas (War is over)

Nagrana w 1971 r. przez Johna Lennona i Yoko Ono piosenka miała być częścią ich kampanii na rzecz zakończenia wojny w Wietnamie.Słowa utworu, który stanowił typowy protest song, pojawiły się na billboardach 11 największych miast świata. Okazało się jednak, że melodia szybko zyskała swoich zwolenników i stała się świątecznym przebojem, uważanym przez niektórych nawet za kolędę. Dużą zasługę mają w tym przejmujące, dziecięce głosy, należące do członków Harlem Community Choir.

Mistletoe and wine

Ta piosenka to dowód, jak przewrotne potrafią być dzieje muzyki. Utwór powstał na potrzeby musicalu granego w 1976 r., będącego adaptacją smutnej historii o dziewczynce z zapałkami. Rozbrzmiewał w momencie, gdy bohaterkę wyrzucano na śnieg. Piosenka miała brzmieć podobnie do kolędy, by nieść ze sobą ironię, kontrast dwóch pokazywanych światów. Szybko jednak podbiła serca publiczności i stała się jednym z największych hitów wykonującego ją Cliffa Richardsa.

White Christmas

Utwór pierwotnie wykonywany przez Binga Crosby’eago ma już 74 lata i rodowód filmowy. Piosenka pojawiła się w produkcji „Gospoda świąteczna”, dla której zdobyła muzycznego Oscara. Jest niekwestionowanym hitem wszech czasów, który do 1997 roku był na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się singli świata. Co ciekawe, autor tekstu miał wiele zastrzeżeń do wersji w wykonaniu Elvisa Presleya, którą uważał za swoistą profanację. Te kontrowersje wokół piosenki jeszcze silniej wpłynęły na jej popularność.

Last Christmas

Zespół Wham! Zasłynął z dwóch piosenek, obydwu wydanych w 1984 r. „Wake Me Up Before You Go-Go” do dziś rozbrzmiewa na niektórych dancingach, a „Last Christmas” emitują w okresie grudniowym wszystkie radiostacje oraz kanały muzyczne. Twórcą tekstu i producentem jest George Michael, który zresztą wystąpił w teledysku do piosenki.

All I Want for Christmas Is You

Singiel śpiewany przez amerykańską wokalistkę Mariah Carey wydano w 1994 r. Osiągnął ogromną popularność mimo tego, że niektórzy uważali go za cover. Od kilku lat piosenka jest numerem jeden na liście najczęściej ściąganych świątecznych dzwonków na telefony. Utwór doczekał się czterech teledysków, reemisji i kilku coverów wykonywanych także przez bożyszcza współczesnych nastolatków: Justina Biebera i Miley Cyrus.

Hity nad hitami

Nie sposób wymienić wszystkich piosenek, bez których nie wyobrażamy sobie świątecznej, radiowej ramówki. Wśród nich na pewno znajduje się „Let it snow!”- wykonane przez Vaughna Monroe, a napisane podczas… fali upałów! Na uwagę zasługuje także charytatywne nagranie: „Do they know it's Christmas” zespołu Band Aid. Dochód ze sprzedaży singla przeznaczono na pomoc ofiarom klęski głodu w Etiopii. Piosenkę ostatni raz wznowiono rok temu. W nagraniu udział wzięły współczesne gwiazdy muzyczne, a dochód przeznaczono także na pomoc Afryce. Dowodem na to, że najlepsze piosenki mogą powstać w ogromnym korku samochodowym jest „Driving Home for Christmas” Chrisa Rea. Bogactwo świątecznych singli co roku wzbogacają nowe pozycje. Mało która z nich ma szansę jednak na taką popularność, jak hity sprzed wielu lat.

Udostępnij Tweetnij Wykop