Świąteczne życzenia

  1. 21.12.2016
  2. WP Kobieta

Zdrowia, szczęścia, pomyślności - to standardowy zestaw życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia (i nie tylko). A może by tak w tym roku wyłamać się ze schematu?

Podpowiedzią służy oczywiście internet - w sieci krążą dziesiątki, jeśli nie setki gotowych szablonów życzeń poważnych i rymowanych, nieraz zabawnych wierszyków, które możemy przepisać na kartkę świąteczną, wysłać SMS-em lub wyuczyć się ich na pamięć i zabłysnąć przy łamaniu się opłatkiem. Tu jednak musimy wziąć pod uwagę zarówno poczucie humoru (jeśli zdecydujemy się na rymowankę) osoby, której zamierzamy je składać, a także dystans do kwestii życzeń - o ile bowiem jednych taki "gotowiec" ucieszy, a nawet ubawi, o tyle inni mogą się poczuć urażeni, że poszliśmy po linii najmniejszego oporu.

Warto w tym miejscu sięgnąć do nauk społecznych i przytoczyć wyniki badań ośrodków od lat zajmujących się gromadzeniem danych m.in. o preferencjach Polaków.

W 1999 roku w raporcie "Czego życzymy z okazji Świąt Bożego Narodzenia" OBOP na podstawie odpowiedzi respondentów eksperci stwierdzili, że dwa najpopularniejsze hasła-klucze w świątecznym leksykonie to życzenia świąt "wesołych " (takie składało 71 proc. osób) i "zdrowych" (69 proc.). "Warto podkreślić, iż większość naszego społeczeństwa (60%) wykorzystuje szeroki repertuar życzeń Bożonarodzeniowych. Zaledwie jedna dziesiąta rodaków (11p roc) składając życzenia posługuje się jednym i tym samym zwrotem, zaś niewiele więcej niż jedna czwarta (29%) używa tu tylko dwóch sformułowań", stwierdzili prawie dwie dekady temu autorzy raportu.

Z kolei z badań TNS Pentor w 2011 roku wynikało, że Polacy najczęściej planowali przy łamaniu się opłatkiem życzyć sobie wzajemnie, żeby: "krajem rządzili mądrzy ludzie" (25 proc.), "nie groziło nam bezrobocie (23 proc.), "nie było kryzysu w Polsce" (21 proc.), "ludzie byli bardziej życzliwi dla siebie" (16 proc.), "można było ze spokojem patrzeć w przyszłość" (16 proc.) i "udało się uniknąć nędzy" (również 16 proc.).

CBOS natomiast regularnie "odpytuje" Polaków, które ze świątecznych tradycji są w ich domach kultywowane. Od lat na pierwszym miejscu bezapelacyjnie plasuje się dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzeń: od 2000 roku niezmiennie 98 proc. respondentów wskazuje te zwyczaje jako najważniejsze.

W ubiegłym roku TNS postanowił również zapytać Polaków, o czym marzą i jakie życzenia będą składać rodzinie i najbliższym w Sylwestra. Święta Bożego Narodzenia to niby inna okazja, ale spokojnie możemy sobie coś uszczknąć z top 10 życzeń. I tak listę otwierają życzenia zdrowia i pieniędzy, na podium mieści się również życzenie dobrze płatnej pracy. W dalszej kolejności Polacy życzą (a więc można domniemywać, że sami również o tym marzą) podróży, zdrowia bliskich osób, własnego lokum, znalezienia pracy, założenia rodziny, "szóstki" w Lotto, pomyślnej realizacji planów edukacyjnych (zdania matury, zdobycia zawodu, ukończenia studiów).

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej pomysłowy wierszyk czy odwoływanie się do danych statystycznych i celowanie w "pewniaki" nie zastąpią jednak wiedzy, jaką mamy o bliskich - ich pragnieniach, marzeniach, planach na przyszłość, potrzebach. Składając życzenia pamiętajmy, by były one wyjątkowe, skomponowane pod kątem osoby, do której je kierujemy. I żeby płynęły prosto z serca.

Udostępnij Tweetnij Wykop